دوره های آموزشی دانشگاه سروش، حلقه اتصال تولیدکنندگان محتوا و مردمی که سودای بازیگری دارند بدیهی است که حوزه نمایش و بازیگری علاقمندان بسیاری دارد که علی رغم دارا بودن استعداد لازم و صرف هزینه های گزاف، از دستیابی به اهداف خود بازمانده اند، اما چه راهکاری...

بدیهی است که حوزه نمایش و بازیگری علاقمندان بسیاری دارد که علی رغم دارا بودن استعداد لازم و صرف هزینه های گزاف، از دستیابی به اهداف خود بازمانده اند، اما چه راهکاری برای شناسایی این استعدادهای بالقوه ،پرورش و بکارگیری آنها وجود دارد؟ این سوالی است که ما را بر آن داشت تا با آقای مهندس غلامحسن کشاورز افشاری مدیر عامل شرکت صوتی و تصویری سروش مصاحبه ای ترتیب دهیم.آقای افشاری که پیش از این در سمت مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان صدا و سیما مشغول به فعالیت بوده اند، از اسفند ماه سال گذشته در سمت فعلی آغاز به کار نموده اند.

آقای مهندس بازیگری و گویندگی در کشور ما علاقمندان با استعداد زیادی دارد که متأسفانه تاکنون فضایی برای شناسایی و رشد آنها مهیا نشده و این امر سبب شده تعداد محدود و مشخصی در تمام مجموعه های تلویزیونی و سینمایی و نمایش خانگی در حال کار باشند، لطفاً نظرتان را در این مورد بفرمایید.

یکی از مشکلاتی که در حوزه بازیگری در کشور وجود دارد، نابازیگرانی هستند که با دریافت مبالغ هنگفت در مجموعه های مختلف در حال کار هستند، این موضوع سبب شده ضمن اینکه فضای کار از سایرینی که چه بسا توانمندتر هستند ربوده شود، کیفیت تولیدات خیلی پایین تر از حد انتظار باشد. سروش برای حل این مساله دوره های بازیگری و گویندگی متفاوتی را پیش بینی کرده است.

شما به دوره های متفاوت اشاره کردید، اما نقطه تمایز دوره های دانشگاه سروش با سایر آموزشگاه ها و موسسات چیست؟

دوره های دانشگاه سروش توسط اساتید و بزرگان بازیگری و گویندگی و در فضایی بسیار حرفه ای برگزار می شود .علاوه بر این فضایی را ایجاد کرده ایم تا در پایان هر دوره یک نمایشنامه توسط هنرجویان اجرا شود و ویدئوی این نمایش از طریق شبکه های اجتماعی و سایر پلتفرم ها ارائه گردد و به این ترتیب بستری برای معرفی این افراد به تولیدکنندگان فراهم کنیم تا بتوانند از این افراد در آثار بعدی خود استفاده کنند. بنابراین ما حلقه اتصال تولیدکنندگان محتوا و مردمی خواهیم بود که سودای بازیگری دارند.

هدف سروش به عنوان یکی از موسسات فرهنگی کشور از راه اندازی این کلاس ها چیست؟

برای ارتقاء کیفیت علمی و اجرایی تولیدات نمایش خانگی به این فکر افتادیم که دوره هایی با کیفیت بسیار بالا و با استفاده از اساتید بسیار مجرب برگزار کنیم که از این طریق استعداد افرادی که مستعد هستند کشف کنیم و پرورش بدهیم که از راه درست، منطقی و علمی وارد این بازار کار شوند و به این ترتیب شاهد رشد در عرصه نمایش خانگی باشیم.

چه عامل یا بهتر بگم دغدغه ای باعث شد شما به فکر برگزاری این نوع کلاس ها بیفتید؟

راستش دغدغه های فرهنگی ما را به سمت برگزاری این دوره ها سوق داد. با توجه به محصولات بی کیفیت نماش خانگی و استفاده از نابازیگران ما به این فکر افتادیم که کمک کنیم بستری برای شناسایی و پرورش بازیگران مستعد فراهم کنیم، بازیگرانی که استعداد خوبی دارند اما شناسایی نشده اند و به این ترتیب پیش روی تولیدکنندگان محصولات نمایش خانگی افراد مستعد، جوان و رو به رشدی را برای بکارگیری در مجموعه ها قراردهیم.

آیا برگزرای چنین دوره هایی به ارتقای سلیقه مخاطبان کمک خواهد کرد؟ چگونه؟

در واقع وقتی تولیدکنندگان امکان بهره گیری از بازیگران با استعداد و آموزش دیده را داشته باشند، سطح کیفی تولیدات قطعاً افزایش پیدا می کند و از سوی دیگر به دلیل استفاده از هنرمندان جوان و غیرچهره، تولیدکنندگان با هزینه های بسیار کمتری قادر به تولید مجموعه ها خواهند بود و در نتیجه محصولات بیشتری تولید خواهد شد و فضای رقابتی ایجاد شده میان مجموعه ها برای جذب مخاطب بیشتر نیز به افزایش کیفیت تولیدات کمک خواهد نمود و به این ترتیب مخاطبان با محصولات بهتری روبرو می شوند و سطح سلیقه آنها ارتقاء خواهد یافت.

علاقمندان چگونه می توانند از زمان برگزاری دوره ها و نحوه و شرایط ثبت نام در آنها آگاه شوند؟

زمان تقریبی برگزاری کلاس ها نیمه دوم سال جاری در نظر گرفته شده است افرادی که مایل به شرکت در این کلاس ها می باشند می توانند با مراجعه به وبگاه سروش به آدرس www.soroush.tv از زمان دقیق برگزاری و شرایط و نحوه ثبت نام مطلع شوند. شایان ذکر است دوره های پیش رو با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و در فضایی استاندارد برگزار خواهد شد.

لطفا در مورد فرصت های پیش روی هنرجویانی که در در کلاس های سروش آموزش خواهند دید بیشتر توضیح دهید.

زمانی تنها تولید کنندگان محتوا شبکه های تلویزیونی صدا و سیما و تهیه کنندگان سینما بودند اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و اکنون تلویزیونهای اینترنتی و IPTV وارد بازار تولید محتوا شده اند، اینها خود بازارها و عرصه های جدیدی هستند که برای این بازیگران جوان به وجود آمده اند و ما هرچقدر در این حوزه به پرورش استعدادهای جوان بپردازیم، به ایجاد شغل مناسب برای استعداد مناسب بیشتر کمک کرده ایم.

ضمن سپاس از شمابه خاطر شرکت در این مصاحبه، اگر صحبت پایانی هست بفرمائید.

من هم از شما به خاطر این گفتگو ممنونم و امیدوارم که شرکت صوتی و تصویری سروش با اجرای این طرح گامی مثبت در راستای کشف استعدادها در حوزه نمایش و بازیگری برداشته و ضمن کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی برای افراد توانمند اما ناشناخته، زمینه را برای تولید مجموعه های با کیفیت بالاتر و نزدیک تر به سلیقه مخاطبان فهیم فراهم نماید.