همزمان با فرارسيدن دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، شبكه هاي راديويي ويژه برنامه هاي مختلفي را تدارك ديده‌اند كه در اين ايام تقديم مخاطبان مي شود.

راديو اقتصاد

"چالش" عنوان برنامه‌اي از راديو اقتصاد است كه به بررسي مهمترين چالش هاي اقتصادي روز ايران كه بر انتخاب ما مؤثر هستند، مي‌پردازد. اين برنامه از 12 ارديبهشت به مدت يك هفته از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت 15:00 به مدت 75 دقيقه به تهيه كنندگي نازنين كتابچي از اين شبكه راديويي پخش مي‌شود.

"شكوه حضور" ديگر برنامه راديو اقتصاد در ايام انتخابات است كه به انتقال فضاي انتخاباتي در كل كشور و ايجاد شور و هيجان براي حضور در انتخابات مي‌پردازد. اين برنامه 29 ارديبهشت در دو بخش صبح از ساعت 8 تا 12 و بعدازظهر از ساعت 15 تا 23 به تهيه كنندگي نازنين كتابچي پخش مي‌شود.

راديو ايران

با حضور استادان دانشگاه، نمايندگان مجلس و كارشناسان مسائل سياسي "در هواي ارديبهشت"به لزوم شركت پرشور مردم در انتخابات مي پردازد. "در هواي ارديبهشت"به تهيه كنندگي آرمان ستوده، گويندگي سعيد توكلي، روزهاي يكشنبه و پنج شنبه ساعت 15:30 از آنتن راديو ايران پخش مي شود كه پيش بيني مي شود با نزديك شدن به روز انتخابات تعداد اين برنامه ها افزايش يابد.

برنامه "سه به يك" راديو ايران در آستانه انتخابات ابعاد شيوه هاي مقابله دشمن با مشاركت سياسي ايرانيان را تحليل و راهبردهاي مقابله با آن را تبيين مي كند. اين برنامه كه از سوي اداره كل برنامه هاي سياسي تهيه مي شود، در مناظره اي چالشي با حضور دكتر محمد حسيني، وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي، سارا پارساخو، فعال سياسي و فرهنگي، محمد مهدي اسلامي فر، فعال رسانه و نيز حميد مرتضوي، فعال سياسي، شيوه هاي گوناگون دشمن براي نفوذ و تخريب انتخابات پيش رو را تبيين مي كنند. در اين برنامه، شيوه هاي نفوذ فرهنگي دشمن در انتخابات رياست جمهوري سال آينده، از سوي سه ميهمان حاضر در استوديو تبيين مي شود.

برنامه "سه به يك" به تهيه كنندگي مهدي زال زاده و با اجراي روايت گونه عليرضا جاويدنيا، دوشنبه و چهارشنبه ساعت يازده از راديو ايران موج اف ام رديف ... پخش مي شود.

راديو پيام

اين شبكه راديويي همگام با ديگر شبكه‌ها با گفتار مجري پيرامون اهميت انتخابات، اهميت مشاركت مردم در تعيين سرنوشت خودشان و ...... و همچنين در قالب موسيقي و متن هاي مرتبط به اين موضوع مي‌پردازد.

راديو تهران

شبكه راديويي تهران با ويژه برنامه انتخاباتي "جزر و مد" پيگير انتظارات مردم و تفكر مردم سالاري ديني در انتخابات مي شود. راديو تهران روزهاي باقي مانده به انتخابات از كارشناسان سياسي و نمايندگان احزاب در برنامه "جزر و مد" كه شب هاي پنجشنبه از ساعت 22:30 دقيقه پخش مي شود، دعوت به عمل مي آورد.

پژمان كريمي كارشناس مجري برنامه اين هفته قرار است درباره ويژگي شوراها با كارشناسان گفت وگو كند. نقش مشورت در انتخابات، مردم سالاري ديني، راي مردم، اولويت هاي انتخابات و حضور سياسي مردم و... از موضوعاتي است كه در اين برنامه به آنها پرداخته مي شود.

شبكه راديويي تهران تا فرارسيدن زمان انتخابات از مسئولان و دست اندركاران شهرستان ها در برگزاري انتخابات پيش رو در برنامه "رو به فردا" دعوت به عمل مي آورد. در ويژه برنامه انتخاباتي شبكه راديويي تهران از فرمانداران و شهرداران گرفته تا مجريان برگزاري انتخابات به برنامه دعوت مي شوند. طبق پيش بيني هاي صورت گرفته، قرار است در برنامه "رو به فردا" درباره تمهيدات، پيش بيني ها و اقدامات مسئولان و دست اندركاران شهرستان ها در برگزاري انتخابات پيش رو گفت وگو شود. علاوه بر اين، اين برنامه به شهرستان هاي استان تهران اختصاص دارد و شهروندان اين شهرستان ها مي توانند در خصوص حضور در انتخابات و انتظاراتشان صحبت كنند. ستاره نقدي و مهدي رادفر تهيه كننده و اكبر ياري و محمد حسين اميدي اجراي اين برنامه را بر عهده دارند. ويژه برنامه انتخاباتي "رو به فردا " كاري از گروه مديريت و برنامه ريزي شهري راديو تهران است كه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 دقيقه روي آنتن مي رود.

راديو جوان

برنامه "تريبون آزاد" روزهاي پنج‌شنبه و جمعه از ساعت 15:45 به تهيه كنندگي مجتبي حسني و گزارشگران صديقه مرادي، امين قاسمي‌ فرع و صادق عليخاني در ايام انتخابات تقديم مخاطبان مي‌شود. اين برنامه به صورت مستند گزارشي از دانشگاه هاي سراسر كشور(همدان، اصفهان، اهواز، تبريز و تهران) در مورد شركت در انتخابات، انتخاب اصلح، مقايسه سياسي و اقتصادي كشور با كشورهاي منطقه و جهان، توقعات جوانان از رئيس جمهور آينده و تاكيد دانشجويان بر شركت پرشور جوانان در انتخابات و نقش اصلي جوانان در اين اتفاق سخن مي گويد.

"درست مثل حقيقت" برنامه ديگر راديو جوان است كه به بررسي رسانه هاي بيگانه در مورد تحليل مسائل ايران در انتخابات مي پردازد و سوال اصلي برنامه اين است كه چگونه مي توان به رسانه هاي مختلف اعتماد كرد؟ تهيه كننده اين برنامه مليحه رشيدي و گوينده آن مصطفي خواجه حسيني است كه هر روز ساعت 1 بامداد از شنبه تا جمعه در ايام انتخابات تقديم مخاطبان مي‌شود.

راديو سلامت

شبكه راديويي سلامت همزمان با برگزاري انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ‌اسلامي شهروروستا، ويژه برنامه "سياه، سفيد، خاكستري" را تقديم شنوندگان مي كند. در اين ويژه برنامه مخاطبان با مفهوم سواد رسانه‌اي آشنا مي‌شوند تا امكان قدرت تحليل اخبار و رويدادهاي منتشر شده در رسانه‌ها اعم از تصويري، صوتي، مكتوب و همچنين اطلاعات و اخبار منتشر شده در شبكه‌هاي اجتماعي برايشان فراهم شود. اين برنامه انتخاباتي كاري از گروه بهداشت روان راديو سلامت به تهيه كنندگي ساريا چهري و كارشناسي حسين خطيبي، دكتراي علوم ارتباطات اجتماعي است كه به منظور بررسي اهميت انتخاب كردن و انتخاب در زندگي، به طرح و بررسي مسائل و دغدغه هايي كه با موضوع انتخاب در ارتباط هستند، خواهد پرداخت.

هدف اين برنامه راديويي در كنار آشنايي شنوندگان با مفهوم سواد رسانه‌اي، آشنايي با كاركرد رسانه‌ها در زمينه‌ها و حوزه‌هاي مختلف است. گفتني است، ويژه برنامه انتخاباتي "سياه، سفيد، خاكستري" از يكم ارديبهشت ماه ساعت 11:50 به مدت 10 دقيقه با تكرار پخش در ساعت 2:30 تقديم شنوندگان مي شود.

ويژه برنامه "روي موج انتخابات" با رويكرد جامعه شناسي سياسي و روان شناسي اجتماعي مي كوشد تا با بيان مباحث كارشناسي، به ضرورت شركت در اين دوره از انتخابات تاكيد كند. اين ويژه برنامه با هدف ترغيب مردم براي حضور حداكثري در انتخابات رياست جمهوري با حضور كارشناساني همچون دكتر عليرضا شريفي يزدي، جامعه شناس؛ دكتر مينا پورفرخ، روان شناس؛ و دكتر بهزاد دماري، متخصص پزشكي و اجتماعي و بخش هايي نظير گفتار، كارشناسي، سخنراني، موسيقي، گزارش و ... طراحي شده است.، ويژه برنامه "روي موج انتخابات" به همت برنامه سازان گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت به تهيه كنندگي سيما غفاري و گويندگي ندا خواجه نوري است كه از يكم ارديبهشت ماه از ساعت9:50 به مدت 10 دقيقه با تكرار پخش در ساعت 23:50 تقديم شنوندگان مي شود.

در ويژه برنامه "ملاك" به انتخابهايي كه در طول زندگي در تمامي مسائل با آنها مواجه هستيم ، اشاره مي شود و معيارهاي صحيح انتخاب در مورد آن مساله خاص مطرح مي شود. اين ويژه برنامه راديويي به همت برنامه سازان گروه تغذيه راديو سلامت به تهيه كنندگي سولماز عطايي و گويندگي فيروزه آدابي است كه از يكم ارديبهشت ماه از ساعت 8:20 به مدت 10 دقيقه با تكرار پخش در ساعت 14:50 تقديم شنوندگان مي شود.

"ملاك" معيارهاي انتخاب صحيح را با حضور كارشناسان بررسي مي كند.

در ويژه برنامه "من و ما" به موضوعاتي نظير تبيين و توضيح مفهوم مشاركت، ضرورت و انواع مشاركت، مشاركت سياسي و نقش و آثار آن در ايجاد نشاط اجتماعي، همدلي، وفاق و غيره پرداخته خواهد شد. "من و ما" عنوان ويژه برنامه اي از گروه بهداشت روان راديو سلامت به تهيه كنندگي مرتضي ميلاني و كارشناسي محمد رضايي يزدي، دكتراي جامعه شناسي سياسي است كه از يكم ارديبهشت ماه از ساعت 18:50 به مدت 10 دقيقه با تكرار پخش در ساعت 5:50 تقديم شنوندگان مي شود.

ويژه برنامه "من و ما "با هدف آشنايي مخاطبان با نقش مشاركت فردي در توسعه جامعه و به ويژه انتخابات پخش مي شود.

راديو صبا

برنامه "صباگونه" با طنزهاي سياسي و انتخاباتي با مخاطبان همراه مي شود. اين برنامه با هدف فرهنگسازي در جهت چگونگي انتخاب اصلح و درست تقديم شنوندگان مي شود.

كانديدا و مشاور، گپ، كارشناسي، نمايش و آيتم كودك از جمله بخش هاي برنامه "صباگونه" است. در اين برنامه مينا مولايي تهيه كننده، اردشير منظم و تورج نصر بازيگر، دكتر سيد ياسر رضوي محقق و شاهرخ باقري نژاد و احمد يوسفي مقدم نيز به عنوان نويسنده همراه مخاطبان هستند. برنامه "صباگونه" از هفتم ارديبهشت در روزهاي يكشنبه و پنجشنبه در ساعت 14:30 به مدت 30 دقيقه از راديوصبا پخش مي شود.

راديو فرهنگ

"سمت و سوي فردا" ويژه برنامه انتخاباتي راديو فرهنگ است كه به تهيه كنندگي و نويسندگي مريم مقدسي، گويندگي رضا كاشفي در ايام انتخابات به مدت 30 دقيقه از راديو فرهنگ پخش مي‌شود.

"راهبرد" ديگر برنامه راديو فرهنگ در ايام انتخابات است كه به تهيه كنندگي و نويسندگي مريم حق‌وردي و گويندگي فاطمه حقيقت ناصري و كارشناسي دكتر صبوري يكشنبه ها به مدت 30 دقيقه از ساعت 16:00 به روي آنتن مي‌رود.

راديو قرآن

"برهان" عنوان ويژه برنامه انتخاباتي راديو قرآن است كه در اين ايام ساعت 17:05 دقيقه با هدف تشريح وظايف و رئوس اقدامات لازم مسئولان قرآني و قواي سه گانه كشور براي تحقق منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) با هدف تبيين مفاهيم انتخاباتي و نگاه قرآني به تبيين چگونگي خلق خماسه سياسي در جامعه پخش مي‌شود.

تهيه كننده اين برنامه محمدحسن رحماني و گوينده آن مهدي بهمني است.

"اخلاق انتخاباتي در آيينه هاي بلورين" كه با موضوع بررسي اصول اخلاقي در انتخابات به تهيه كنندگي اكرم السادات حسيني زاده و گويندگي مهدي بهمني از راديو قرآن پخش مي‌شود، در ايام انتخابات ساعت 15:30 به روي آنتن راديو قرآن مي‌رود.

راديو گفت و گو

"چكاد بصيرت" به بررسي فرصت ها و تهديد هاي نظام سياسي، اخلاق در نظام هاي سياسي مختلف، بررسي گروه هاي مرجع در نظام هاي سياسي مختلف، بررسي مقايسه اي شرايط انتخاب كنندگان و انتخاب شوندگان در نظام هاي سياسي مختلف، بررسي شيوه هاي اجرايي انتخابات رياست جمهوري در ايران و ديگر كشور ها، تاريخچه نظام انتخاباتي قبل و بعد از انقلاب، بررسي كاركرد سياسي انتخابات از جمله تغيير و موازنه قدرت و .... مي پردازد. اين برنامه ساعت 17:30 در ايام انتخابات از راديو گفت و گو پخش مي‌شود.

"مناظره" عنوان برنامه اي از راديو گفت و گو است كه با موضوع مناظره ميان نمايندگان نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري، با توجه به تعداد نامزدها در ايام انتخابات از ساعت 16:00 تقديم مخاطبان مي‌شود.

راديو معارف

برنامه "از همدلي تا همراهي" با هدف آشنايي مخاطبان در خصوص مشورت و انتخاب از ديدگاه اسلام به روي آنتن مي رود.اين برنامه كه در راستاي انتخابات رياست جمهوري 1396 طراحي و توليد مي شود، با كارشناسي دكتر بهروز لك،دكتر باقرزاده و دكتر شيرخاني و... به موضوعاتي همچون مردم سالاري ديني و انتخابات خواهد پرداخت. آثار حضور حداكثري مردم در انتخابات، اخلاق انتخاباتي، جايگاه يك انتخاب خود و تاثير آن بر جامعه از جمله موضوعاتي است كه در اين برنامه به آن پرداخته مي شود. "از همدلي تا همراهي" كاري از گروه رويدادهاي معارفي و اطلاع رساني به تهيه و سردبيري محمد حسن جلالي و مجري كارشناسي سيد مرتضي موسوي نژاد از 1 اسفند 95 روزهاي يكشنبه و سه شنبه ساعت 15:30 تقديم شنوندگان مي شود.

راديو معارف همزمان با نزديك شدن به ايام حماسه سياسي انتخابات از ضرورت پايبندي به اخلاق انتخابات از سوي هواداران كانديداها مي گويد. با توجه به نزديك شدن انتخابات سرنوشت ساز رياست جمهوري و گرم شدن فضاي تبليغات انتخاباتي نامزدهاي دوازدهمين دوره رياست جمهوري،برنامه "روي موج انتخاب "به روي آنتن مي رود. اين برنامه با كارشناسي دكتر مجيد مسعودي از 29 تا 31 فروردين به موضوعاتي همچون انتخابات و اخلاق انتخاباتي ، انتخابات و نقش رئيس جمهوري در اجراي سند چشم انداز و انتخابات و اخلاق انتخاباتي هواداران نامزدها خواهد پرداخت. "روي موج انتخاب " كاري از گروه رويدادهاي معارفي و اطلاع رساني به سردبيري و تهيه‌كنندگي ابوالفضل سليماني، اجراي حميد سوري سه شنبه تا پنجشنبه ساعت 17:30 از راديو معارف پخش مي شود.

راديو نمايش

اين شبكه راديويي نيز در ايام دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهروروستا اقدام به پخش آنونس هاي مرتبط با اين مناسبت مي‌ كند.

راديو ورزش

"حرف مردم" عنوان برنامه اي از راديو ورزش است كه در ايام انتخابات روزي 3 مرحله در قالب آيتم هاي 5 دقيقه‌اي مشتمل بر سرود، تكست و انتظارات مردم از كانديداها در ساعات 8:55، 15:55و22:30 به تهيه‌كنندگي مسعود نجات و گويندگي سبحان اكرامي از راديو ورزش پخش مي‌شود.

"فرهنگ و ورزش" ديگر برنامه راديو ورزش است كه با موضوع ورزش و شوراها در ايام انتخابات به تهيه كنندگي حسين سلطاني و صدف سبحاني و گويندگي محمد درخشنده و سيد حسين شريفي در ساعت11:30 از اين شبكه راديويي پخش مي‌شود.