با استفاده از تصاویر قدیمی و کمتر دیده شده میان برنامه هایی چون «گلستانه» و «سیمرغ» ساخته شده و قرار است با مروری بر تصاویر موجود در آرشیو سازمان مستندهایی با زمان بیشتر تهیه شود که این امر پس از ترمیم و افزایش کیفیت تصاویر موجود خواهد بود.

هوشنگی مدیر تأمین برنامه شبکه مستند گفت: به دلیل جذابیتی که تصاویر نوستالژیک داشتند تصمیم داریم برخی مستندها را در قالب برنامه تازه ای به نام «تماشا» روی آنتن بفرستیم و در این مجموعه اولین آثار مستندسازان پیشکسوت را نیز خواهیم داشت.
وی تأکید کرد: در فاصله سالهای 1356 تا 1358 مستندهایی با موضوع «کارگاههای صنایع دستی» به صورت 16 میلی متری رنگی توسط حمید سهیلی ساخته شد که مراحل تولید آثار صنایع دستی و تاریخچه ساخت آن ها به همراه نمونه های مهم، در آنها به تصویر در می آمد و چهره و هنر استادکاران بزرگی که اکثر آن ها امروزه در میان ما نیستند، از طریق این تصاویر به ثبت می رسید. این مجموعه تاکنون جوایز زیادی را به دست آورده است.
هوشنگی یادآور شد: تاریخ ما بیهقی، کشکول، جویباره، شاه عبدالعظیم، فعالیت پزشکان در جبهه، راه نو، تازه نفس ها، ناگفته های انقلاب، بوی باران و... از جمله این آثار هستند.
پخش مستندها و تصاویر نوستالژیک در قالب برنامه «تماشا» از یکشنبه دوم اسفند ماه آغاز می شود و نخستین قسمت این مجموعه که به صورت هفتگی روی آنتن می رود با نام «تاریخ ما بیهقی» ساعت 21 امشب پخش می شود.